Aktualności
Rowerzyści z Gdańska w Bogatyni
Redaktor: D.W.   
11.09.2014.

Sample ImageJeśli ktoś myśli, że do Bogatyni nikt nie przyjeżdża na wycieczki to się bardzo myli. W minione wakacje do naszego Stowarzyszenia zgłaszali się chętni, którzy potrzebowali pomocy w organizacji trasy, zwiedzania lub polecenia dobrego noclegu. My w miarę własnych możliwości chcemy pomagać każdemu kto się do nas zgłosi. Niestety nie prowadzimy biura turystycznego, możemy za to służyć własnym przykładem i doświadczeniem.

Tak też się stało, gdy przypadkowo na ulicy w Bogatyni spotkaliśmy osoby, które chciały naprawić rower. Nasze miasteczko było na trasie do pokonania w stronę Gdańska, gdzie mieszkali. Sami doskonale wiemy, że od miejscowych można dowiedzieć się najwięcej. Nowi znajomi już po chwili, umówili się z nami na następny dzień do wspólnej jazdy na rowerze. Niepewnie zgodzili się na trasę wyznaczoną przez naszego przewodnika Leszka. Rano punktualnie, wspólnie wyruszyliśmy w kierunku Czech, Niemiec, by zakończyć dzień w Łagowie. Smutne było jedynie to, że w samej Bogatyni niewiele atrakcji, brak prawdziwej informacji turystycznej, nie wspomnę o mapach, czy folderach. Nasza grupa z nowymi przyjaciółmi pokonała tego dnia 90 km. Rozstaliśmy się wymieniając maile i adresy. Pozdrawiamy gorąco rowerzystów z Gdańska - jeśli kiedykolwiek znowu tu będziecie nie zapomnijcie zadzwonić.

Zdjęcia w galerii

 
Z wizytą u sąsiadów za miedzą
Redaktor: D.W.   
27.08.2014.

Sample ImageNa zaproszenie niemieckiego stowarzyszenia „Obere Mandau / Spreeuqellen”, wyjechaliśmy do sąsiadów by  świętować u nich zapoczątkowany w tym roku Dzień Górnych Łużyc. Spotkanie odbyło się dla upamiętnienia historii i powstania Związku 6 Miast Łużyckich – symbol polsko – niemieckiego partnerstwa. Wieczór miał charakter biesiady przy ognisku, wspólne śpiewanie oraz wysłuchaniu krótkiej historii Łużyc. „Dzisiaj główną ideą związku jest popularyzowanie historii regionu, walorów turystycznych i kultury w poszczególnych miastach, tym bardziej że ma wymiar ponadgraniczny i wolny od historycznej niechęci, a wręcz przeciwnie dążący do budowy jak najlepszych stosunków między mieszkańcami.” Nasze uczestnictwo to również promocja Bogatyni i podtrzymanie dobrosąsieckich stosunków. Gospodarze przyjęli nas bardzo serdecznie, my wracaliśmy do domu w miłej atmosferze.

Zdjęcia w galerii

 
Akcja charytatywna dla hospicjum w Żarach
Redaktor: TMZB   
05.08.2014.

Sample ImageNa zaproszenie Wolnej Grupy Cyklistów z Żar pojechaliśmy na 4-dniową wyprawę rowerową wokół województwa lubuskiego. Głównym celem było wsparcie finansowe dla hospicjum w Żarach. Rowerzyści jadą - sponsorzy płacą za każdy przejechany kilometr na konto hospicjum. Każdy z uczestników jechał na koszt własny. Na całej trasie w wybranych dla siebie odcinkach dołączali do nas inni rowerzyści.

Czytaj wiecej
 
Olbersdorf
Redaktor: D.W.   
28.07.2014.

„Wycieczki rowerowe w regionie Nysy Łużyckiej –Górnictwo i energetyka węgla brunatnego.”

Sample ImageKolejny już raz zachęcamy i zapraszamy na wycieczkę rowerową, czyli zdrowy ruch połączony z przyjemną edukacją. Tym razem temat z zakresu górnictwa i energetyki węgla brunatnego, nam bardzo bliski szczególnie z obecności Kopalni i Elektrowni Turów, gdzie pracuje większość naszych rodzin. Geologicznie Górne Łużyce po obu stronach Nysy posiadały spore zasoby węgla brunatnego. Niestety kopalnie niemieckie były niewydajne i zostały zamknięte. Dla historyków przytoczę między innymi:

Czytaj wiecej
 
Bogatynia - Świnoujście relacja
Redaktor: Rysiek K.   
24.07.2014.
Sample ImageW dniu 28.06.2014r o godz. 07.00 z przed B.O.K. wyruszyliśmy grupą 7 osobową w trasę z Bogatyni nad morze do Świnoujścia. W skład grupy wchodzili BOGUSIA, TERESKA, KAMILA, LESZEK, RYSIEK, KRZYSIEK, JACEK. Pierwszy odcinek prowadził do Lubska, odprowadzali nas przyjaciele ANIA, RENIA, JUREK, MAREK, GRZESIU. Trasa prowadziła po polskiej stronie do PKP Krzewina tam przechodziliśmy na niemiecka stronę do OSTRIZ i dalej ścieżką rowerową przez miejscowości GORLITZ, DESCHKA, ROTHENBURG do PODROSCHE, gdzie zjeżdżaliśmy do Polski przez m. PRZEWÓZ (w m. DESCHKA grupa odprowadzająca po pożegnaniu się skręciła na PIEŃSK). W Przewozie po małym postoju na posiłek ruszyliśmy dalej w kierunku m. PIOTRÓW. Dalej skończyła się droga asfaltowa, przez las kierowaliśmy się do m. GROTÓW, ale niestety wylądowaliśmy w m. JANIKÓW. Po napotkaniu miejscowego rowerzysty, który wyprowadził nas przez m. SUCHLEB, LIPINKI ŁUŻYCKIE na odpowiedni kierunek ruszyliśmy dalej przez PIETRZYKÓW do LUBSKA. Nocowaliśmy w hoteliku ZEMSZ. Trasa wyniosła 137 km.
Czytaj wiecej
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 64 - 72 z 158
 
malgos_dsc_7203_72_20110430_2076137177.jpg

PTSM w Lubaniu

Niewidomi na tandemach

www.niewidominatandemach.pl

Budowa Zalewu w Bogatyni

Krótka kronika budowy Elektrowni Turów

Nasze projekty

energia

Pomnik wojenny w Markocicach

Drugie życie pomnika

 

Informator o domach przysłupowych

Informator_wydanie 2


Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /home/tmzbbo/domains/tmzb.eu/public_html/templates/rhuk_milkyway10/index.php(164) : eval()'d code(1) : regexp code(1) : eval()'d code on line 76