Aktualności
Przedświąteczny spacer
Redaktor: D.W.   
13.12.2016.

W szyscy piszą jak dbać o zdrowie, którą stosować dietę i oczywiście najlepszy ruch. Czy można to pogodzić z polską tradycją świąteczną, porządkami i całą zawieruchą? Coraz częściej ludzie starają zadbać również o siebie. Nawet w Bogatyni można się skrzyknąć i wyjść na spacer, na pewno nie zabłądzisz. Okazja Mikołajowa w naszym Stowarzyszeniu to też tradycja, wyruszyliśmy odpowiednio wcześnie i zdążyliśmy jeszcze przed zmrokiem wrócić do domu. Spacer w kierunku Markocic, przejściem granicznym do Czech, bez większego wysiłku wejście na wieżę w Heřmanicach, popatrzenie – co widać w okolicy? Następnie przez Kunratice polami lasami, od strony Zalewu znowu w Bogatyni, mamy 15 km z buta. Końcowy przystanek tym razem nie w Czechach, a rodzimej „knajpce” Hoker. Niewielkie pieniądze i bardzo dobre pierogi postawiły wszystkich na nogi – polecamy. Towarzystwo doborowe, pogoda jak na zamówienie, z porządkami zdążymy później

www.goryizerskie.pl/?file=art&art_id=1638

 

Zapraszamy do galerii 

 

 PS.

W Heřmanicach w sobotę 17 grudnia tuż za przejściem Huta Szkła otwarta dla turystów 

http://www.spiderglass.cz/aktuality.htm

 
Czeski Raj. 2016-11-19
Redaktor: D.W.   
21.11.2016.

 Valečov - Valecovske skalni svetnicky -ścieżka edukacyjna Prihrazskymi skalami-Studený průchod – Mužský.

Czeski Raj po raz 7, czyli kolejna wycieczka w nowy rejon. Sobota, mimo nieszczególnej pogody auta pełne – 20 osób. Spacer rozpoczęliśmy od Valečova - ruiny zamku. Miejsce ciekawe krajobrazowo, w lesie idziemy wzdłuż ścieżki edukacyjnej dla dzieci, która może zainteresować również dorosłych. Szlak oznakowany, w poszczególnych punktach ustawione tablice. Tekst i zdjęcia przybliżają piękno natury oraz wiadomości z odległej historii. Czeski Raj jest krainą szeroko opisywaną przez turystów, wiele propozycji możecie również doczytać na stronach czeskich. Wspomnę że są to miejsca osnute legendą, różnymi opowiastkami i baśniami. Z ogromnej ilości legend wybrano dwanaście, tych najbardziej charakterystycznych dla poszczególnych rejonów. Czeski Raj został w ten sposób podzielony na 12 miejsc, po których można wędrować z legendarnymi postaciami. Zakątki Czeskiego Raju poznajemy prze cały rok, bez względu na pogodę, rozpoznajemy miasta i charakterystyczne formy skalne, zamki i ruiny zamków oraz ciekawostki przyrodnicze. Z Bogatyni autem w jedną stronę przejechaliśmy około  70 km, pieszej  wędrówki 11 km. Jeśli dodamy do tego miło spędzony czas w gronie przyjaciół i wspólny obiad, sobota wypełniona do wieczora. Bliski region od naszej granicy polecamy wszystkim, którzy szukają ciekawej przygody w wolną sobotę.
W załączeniu mapka, więcej doczytajcie na stronach:

www.cesky-raj.info/pl/w-drowka-turystyka-3

www.turistika.cz/mista/valecov

www.cesky-raj.info/dr-pl/640-vrch-muzsky.html

Zapraszamy do galerii 

 
Bieszczady
Redaktor: C.W.   
08.10.2016.

 Pod koniec sierpnia,  ruszyłyśmy w piątkę w Bieszczady.  Na 10 dni założyłyśmy bazę w Wetlinie – w Schronisku Młodzieżowym, gdzie miałyśmy doskonałe warunki i wszelkie możliwe środki komunikacji dosłownie pod ręką. Było to dla nas ważne, ponieważ zamierzałyśmy przejść bardzo długi odcinek – od Nowego Łupkowa aż do Wołosatego (ok. 70 km w linii prostej),  zbaczając od czasu do czasu w jakieś ciekawe miejsca. Góry przywitały nas wspaniałą pogodą. I tak już pozostało do samego końca. Dzięki temu mogłyśmy się delektować pięknymi widokami i ominęło nas bieszczadzkie błotko.

Przeszłyśmy dziesiątki kilometrów górskich szlaków (niektórym rozpadły się buty),  jechałyśmy Bieszczadzką Kolejką Leśną, zdobyłyśmy najwyższy szczyt polskich Bieszczadów – Tarnicę, odwiedziłyśmy trójstyk granic (Polska- Ukraina-Słowacja). Spróbowałyśmy też kuchni regionalnej, m.in. gołąbków z ziemniakami i np. fuczków, a w cukierni w Wetlinie zajadałyśmy się tartami z owocami. Polecamy najpiękniejsze polskie połoniny!

Zapraszamy do galerii  

 
Karlowe Wary (CZ) - początek jesieni w TMZB
Redaktor: D.W.   
26.09.2016.

 Pierwszy dzień jesieni postanowiliśmy spędzić wspólnie z mieszkańcami Bogatyni. Zorganizowaliśmy wycieczkę do światowej sławy uzdrowiska - Karlowe Wary - zachodnie Czechy. Piękny i największy czeski kurort znajduje się niedaleko od granicy (ok. 240 km). Ofertę na nasze życzenie przygotowało Biuro Turystyki Młodzieżowej Maciej Stanisz  http://www.stanisz.pl/component/flexicontent/8-pierwsza/15-wycieczki-szkolne-artykul.

Chętnych nie brakowało, autobus pełny wesołych i sympatycznych ludzi.

Jak donoszą informatory miasto podzielone na dwie części: uzdrowiskowo-turystyczną i centrum gospodarczo-administracyjne. Zaplanowana trasa to (dzień wcale nie łatwy) spacer wzdłuż rzeki Tepli, z XIX wieczną zabudową uzdrowiska. Kolonady: Sadowa, Młyńska, Tryni, Źródło Sprudel, wewnątrz Kościół Św. Magdaleny, wjazd kolejką na Górę Zamkową z panoramą uzdrowiska oraz dobrze kondycyjny spacer przez las i Jelení skok, 473 m n.p.m. , kilka vyhlidek (punkty widokowe) zasłużony obiad oraz inne nie zaplanowane atrakcje. Przez miasto przepływają cztery rzeki, przez śródmieście Teplá z gęsto pływającymi rybami (widać z mostu) oraz bijącym gorącym źródłem. Większa część miasta zajmuje tereny górskie, dlatego też zabudowa przepięknych kamienic wznosi się jak „na stopniach”. Trzeba mieć oczy szeroko otwarte, by dostrzec więcej szczegółów i piękno domów zdrojowych. Nasze zwiedzanie prowadziło wzdłuż rzeki i kolumnad (pijalni wód), z których czerpaliśmy wodę leczniczą do swoich dzbanuszków (79 gorących źródeł).  Temperatura wody waha się od 41 - 73 stopni C. W mieście znajduje się 7 stacji kolejowych, dostrzegliśmy starodawne dorożki z woźnicą i koniem. Kursowały z turystami i tylko zbyt mało czasu nie pozwoliło nam z tego transportu skorzystać. Czas wolny to leniwy odpoczynek na ławce z lodami i podziwianie architektury miasta.

Wracając do autobusu mijaliśmy pomnik Karola Marksa, Dom Goethego, Chopina oraz podziwialiśmy wnętrze nowej i przepięknej  Cerkwi Świętych Piotra i Pawła. Należy pamiętać, że Karlowe Wary, to również od 2009r miejsce produkcji bardzo popularnego likieru Becherovka. Powrót do Polski o planowanym czasie, pomimo lekkiego zmęczenia w domach jeszcze przed godziną 23:00. Dobry dzień, jesteśmy przekonani, że możecie się tam wybrać w grupie lub indywidualnie.

Więcej doczytajcie:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Karlowe_Wary

www.czechtourism.com/tourists/stories/karlovy-vary

Zapraszamy do galerii  

 
100 lat Opolna Zdroju - powrót do historii
Redaktor: D.W.   
17.09.2016.

 Świetne zaproszenie do dobrych ludzi - „100 lat Opolna”, wiedzieliśmy, że nie może zabraknąć i nas. Dzisiaj w strugach deszczu braliśmy udział w retro kameralnej imprezie (bez zadęcia) zorganizowanej przez wolontariuszy z fundacji PGE Pomagamy. Nasza koleżanka Marzena Szkudlarek i jej grupa oraz ludzie z Opolna spisali się na piątkę, wielkie gratulacje. Trzeba przyznać, że ich działania dają efekt, pomimo złej pogody cel został osiągnięty, historia kurortu powraca. Wielkie dzięki dla księdza, który nie pozwolił nam moknąć w deszczu i zaprosił wszystkich przybyłych do kościoła. Tam też odbyła się pierwsza część uroczystości razem z orkiestrą górniczą, poświęcenie nowo odsłoniętej  tablicy z projektu „Śladami historii”. Po czym w strugach lejącej się wody przemaszerowaliśmy do świetlicy (kawiarenki) miejsca z kawą i pysznym ciastem. Jak na kurort przystało byli właściciele ziemscy, piękne kuracjuszki, rowerzyści w strojach retro i zabytkowe auto, które mogło przewieźć każdego – gratis. Wystawa starego Opolna, pocztówki do kupienia, kubeczki i inne pamiątki jak w prawdziwym turystycznym punkcie.

Czy Opolno Zdrój ma szanse ponownie zabłysnąć na mapie turystycznej naszego regionu? Życzymy im tego z całego serca, niech to będzie początek i ciekawe miejsce dla turystów odwiedzających ten rejon, również z niedalekiej zagranicy.

Polecamy zajrzeć do Wikipedii, i poznać ciekawą historię tego miejsca:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Opolno-Zdr%C3%B3j

Więcej w galerii zdjęć.

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 19 - 27 z 158
 
008_8_20120415_1626847331.jpg

PTSM w Lubaniu

Niewidomi na tandemach

www.niewidominatandemach.pl

Budowa Zalewu w Bogatyni

Krótka kronika budowy Elektrowni Turów

Nasze projekty

energia

Pomnik wojenny w Markocicach

Drugie życie pomnika

 

Informator o domach przysłupowych

Informator_wydanie 2


Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /home/tmzbbo/domains/tmzb.eu/public_html/templates/rhuk_milkyway10/index.php(164) : eval()'d code(1) : regexp code(1) : eval()'d code on line 76