Aktualności
Weekend na kole Drukuj Email
Redaktor: D.W.   
04.05.2016.

 Podajemy kilka propozycji na zwiedzanie, niekoniecznie w maju i niekoniecznie rowerem. Blisko granicy, oczywiście u sąsiadów w Niemczech lub Czechach. My wyjechaliśmy na rowerach, pogoda i atmosfera wśród przyjaciół sprzyjała.

1.  Historyczne Muzeum Techniki Pożarnictwa w Chrastavie (Cz) www.hasicske-muzeum-chrastava2.webnode.cz/

2. Mini muzeum masła w Bily Kostel (Cz) www.minimuzeum.webnode.cz/o-nas

Propozycje dla całych rodzin z dziećmi, ciekawostki historyczne i eksponaty dla małych i dużych. Wstęp jak to w Czechach niedrogi, na każdą kieszeń (muzeum masła - ile chcesz tyle dasz).

W Mini muzeum ciekawostką jest drewniana maselnica wpisana do Księgi rekordów Guinnessa jako największa, wszystkie eksponaty sprawne i gotowe do pracy. Dla dzieci przedmioty dzisiaj już zapomniane i niespotykane. Natomiast Muzeum Techniki Pożarnictwa nie powstydziłoby się i większe miasto, widać tu wielki szacunek do pracy strażaków i poszanowania historii.

Wyjazd krótki jednodniowy, ale ciekawy i pouczający, jeśli dodamy do tego trochę widoków i przyrody, uznajemy za bardzo udany.

Inną propozycją również rowerową jest nieco dłuższa trasa (my przejechaliśmy ok. 80 km) w stronę Bersdorf (D). Wyjazd z Bogatyni do Sieniawki – Zittau - ścieżką Odra Nysa – Ostritz z Klasztorem Marienthal – Berzdorf (miejscowość) – Radomierzyce – Witka – do granicy z Czechami i przez Višňovą do Bogatyni. Pętla w miarę bezpieczna i atrakcyjna, za każdym razem nieco inna. Do Berzdorf pojechaliśmy specjalnie, by wejść na wieżę widokową i zobaczyć okolice nieco szerzej. Najbardziej znana ścieżka rowerowa wokół sztucznego jeziora też już przejechana, jednak my tym razem chcieliśmy zobaczyć wszystko z góry (byłe hałdy), sama miejscowość Berzdorf to tylko kilka pozostawionych domków. Za niewielką opłatę (1EUR) można wejść na wieżę, by podziwiać widok na cztery strony świata. Nadchodzą ciepłe dni i jak co roku plaża wokół jeziora oblegana będzie przez Niemów, Czechów i Polaków. Trzy kraje i trzy kultury na jednym piasku, pod jednym słońcem, czasami przy grillu.

Polecamy, więcej doczytajcie na stronach internetowych

- https://pl.wikipedia.org/wiki/Berzdorfer_See

- https://www.google.pl/search?q=berzdorfer+see,

- http://www.goerlitz.de/images/egz_gmbh/Tourismus/Broschueren/2015/2015_ServiceInfo_Berzdorfer_See_.pdf

 

Zdjęcia z obu wyjazdów w naszej Galerii

 
« poprzedni artykul   nastepny artykul »
 
52-s6305698_52_20101103_1225187300.jpg

PTSM w Lubaniu

Niewidomi na tandemach

www.niewidominatandemach.pl

Budowa Zalewu w Bogatyni

Krótka kronika budowy Elektrowni Turów

Nasze projekty

energia

Pomnik wojenny w Markocicach

Drugie życie pomnika

 

Informator o domach przysłupowych

Informator_wydanie 2


Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /home/tmzbbo/domains/tmzb.eu/public_html/templates/rhuk_milkyway10/index.php(164) : eval()'d code(1) : regexp code(1) : eval()'d code on line 76