Aktualności
Po śniegu na Smrek Drukuj Email
Redaktor: D.W.   
09.03.2016.

 Początek roku 2016 bez śniegu bardzo zachęcił nas do pieszych wycieczek. Jeśli raz spróbujesz chcesz znowu i znowu. Przez ostatnie kilka tygodni "zaliczyliśmy":

Chrastavské šlápoty, górę Lausche, Ořešník i Štolpišský vodopád, Guślarz – Výhledy, Hvozd – Hochwald. Wszystko w najbliższej okolicy, chociaż również za granicą.

Kolejna sobota to wcale nie niski szczyt – Smrek, i… niezaplanowany śnieg.

Na pewno wielu z Was już tam było, my również, ale każda pora roku daje inne doznania i inne widoki. Wędrówkę rozpoczęliśmy na rynku z Nowego Města (Cz) w kierunku źródła Kyselki. Szlakiem niebieskim na sam szczyt, powrót szlakiem zielonym.

Z pośród ostatnich wędrówek tę zapamiętamy jako szczególnie wyjątkową i przepiękną, a to zasługa pogody. Słońce rozleniwiało, a widoczność rozpościerała przed nami szeroką panoramę. Na trasie ledwo przetarty szlak, wąska ścieżynka lub szersza droga z mokrym i zapadającym się śniegiem. Wspinaczka po dość stromej górze i na końcu: „Wierzchołek 1124 m n.p.m. (smrk po czesku to świerk) leży po stronie czeskiej. W pobliżu szczytu stoi 20-metrowa, zbudowana w latach 2001-2003 (w miejsce starej z 1892) wieża widokowa, z której – przy dobrej widoczności – roztacza się rozległa panorama na Góry Łużyckie i czeską część Gór Izerskich (na południu i zachodzie), Pogórze Izerskie (na północy), polską część Gór Izerskich i Karkonosze (na wschodzie).” – tak pisze  wikipedia.org, w rzeczywistości jest dużo ciekawiej.

W podsumowaniu jednogłośnie stwierdzamy: jak to dobrze, że mieszkamy tak blisko granicy i to, że chce nam się wyjść z domu. Zapraszamy i Was.

Sami zobaczcie w galerii.

 

http://www.liberecky-kraj.cz/dr-pl/605-rod-a-kyselki-nove-mesto-pod-smrkem.html

http://www.stogizerski.pl/smrk.html

 
« poprzedni artykul   nastepny artykul »
 
004_4_20160426_1029838151.jpg

PTSM w Lubaniu

Niewidomi na tandemach

www.niewidominatandemach.pl

Budowa Zalewu w Bogatyni

Krótka kronika budowy Elektrowni Turów

Nasze projekty

energia

Pomnik wojenny w Markocicach

Drugie życie pomnika

 

Informator o domach przysłupowych

Informator_wydanie 2


Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /home/tmzbbo/domains/tmzb.eu/public_html/templates/rhuk_milkyway10/index.php(164) : eval()'d code(1) : regexp code(1) : eval()'d code on line 76