Aktualności
Hvozd - Hochwald Drukuj Email
Redaktor: D.W.   
16.02.2016.
 Sobota i kolejna wędrówka. Aktywnych nie brakuje (4 auta). Kierunek - Niemcy, niedaleko Oybin. Zaplanowane wejście to Hochwald (D) lub Hvozd (Cz) – „góra graniczna w masywie Gór Łużyckich w paśmie Sudetów Zachodnich, w Niemczech i Czechach (749 m n.p.m). Rozpoczynamy z parkingu po stronie niemieckiej (Am Kammloch), wchodzimy do lasu. Leśna droga prowadzi nas oznakowanym niebieskim szlakiem aż do rozwidlenia i tablicy informacyjnej, która wyraźnie wskazuje dalszą drogę. My wybieramy szlak zielony w kierunku Krompach. Mijamy wycinkę drzew i zbocze, z którego rozpościera się piękny widok. Ciekawostką jest mijane miejsce, ławeczka i olbrzymi kamień z napisem „Tu przesiadywał Hajny Korselt”. Dalej drogą aż do wyjścia z lasu, po czym krótko asfaltem w prawo do niewielkiej miejscowości Krompach.

Z przyjemnością korzystamy z otwartej remizy strażackiej, gdzie mieszkańcy degustują lokalne piwo i wiejskie jadło. Znowu drogą lokalną między domkami do granicy. Kilka metrów i 1000 letni cis daje piękne tło do naszych zdjęć. W lesie rozpoczynamy wędrówkę już tylko coraz wyżej, ostatni odcinek jest dość stromy, wchodzimy wąską ścieżką po kamiennych schodach. Na szczycie schronisko (restauracja) http://www.hochwaldbaude.de/bergbaude-im-naturpark-zittauer-gebirge z tarasu którego widok aż po naszą elektrownię w Zatoniu. W odległości kilku metrów wieża widokowa, dostępna po kupnie biletu. Cel naszej przygody osiągnięty, od tego miejsca już tylko w dół i leśną drogą dochodzimy znowu do parkingu. Oczywiście zakończenie wycieczki tradycyjnie w Czechach. W domu ok. 16:30 – czas dobry.

Podsumowując:

Km pieszo ok. 15

Km autem ok. 50 (tam i z powrotem)

Czas wędrówki ok. 4 h

Pogoda i zadowolenie uczestników nie do ocenienia.

Zdjęcia w galerii.

Więcej na: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hvozd_(Góry_Łużyckie)

 
« poprzedni artykul   nastepny artykul »
 
01_1_20141016_1734441829.jpg

PTSM w Lubaniu

Niewidomi na tandemach

www.niewidominatandemach.pl

Budowa Zalewu w Bogatyni

Krótka kronika budowy Elektrowni Turów

Nasze projekty

energia

Pomnik wojenny w Markocicach

Drugie życie pomnika

 

Informator o domach przysłupowych

Informator_wydanie 2


Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /home/tmzbbo/domains/tmzb.eu/public_html/templates/rhuk_milkyway10/index.php(164) : eval()'d code(1) : regexp code(1) : eval()'d code on line 76