Aktualności
JAK DBASZ - TAK MASZ, Dzień Otwartych Domów Przysłupowych Drukuj Email
Redaktor: D.W.   
03.06.2015.

 Od 2005 roku staramy się zwrócić uwagę na piękno i charakter domów przysłupowych w Bogatyni.

Nasz maleńki głos wśród wielkich i ważniejszych zwraca uwagę na jeden dzień w roku tj. Dzień Otwarty Domów Przysłupowych.

Przed laty (2003r) powstało stowarzyszenie, Konwent Krainy Przysłupowej, w którym uczestnikami były niemieckie powiaty Löbau-Zittau, Budziszyn i Szwajcaria Saksońska, czeskie okręgi Liberca i Usti oraz polskie powiaty Lubania i Zgorzelca. Porozumienie miało na celu realizację projektu – kraina przysłupowa, na który otrzymało dofinansowanie z funduszy zewnętrznych. Niestety stowarzyszenie nie przetrwało 10 lat i obecnie DODP wygląda różnie, brak większego zainteresowania, naśladowców oraz jednego prowadzącego organizatora, lidera.

Głównym celem, zamiarem i ideą tego dnia jest - przyjdź zajrzyj do środka, poznaj wartość domu z duszą.

Domy otwierają i prezentują właściciele. W latach ubiegłych plakaty informowały i zapraszały do odwiedzin zgłoszone otwarte domy. Spacery, wycieczki czy pikniki zachęcały do spotkań i ludowej biesiady. Na stronach TMZB w zakładce domy przysłupowe nadal znajdują się informacje (ulotki).

Niestety brak w najbliższej przyszłości perspektyw i rozwoju naszych domów. W tym roku postanowiliśmy zajrzeć do sąsiadów, jak u nich z tradycją dnia otwartego. To przecież niedaleko i zawsze można podpatrzeć, a na naukę nigdy za późno.

Obercunnersdorf to jedna z wielu miejscowości w krainie domów przysłupowych wpisana na listę pomników dziedzictwa kulturowego (około 250 domów przysłupowych). Na zgłoszoną wycieczkę rowerową zapraszaliśmy wszystkich chętnych mieszkańców Bogatyni, w myśl zasady „trochę dla zdrowia -  trochę dla ducha”. To, że prawie wszystkie domy w okolicy wyglądają pięknie możecie zobaczyć na zdjęciach, ale klimat i charakter trzeba poczuć na żywo. Nasza grupa wzbudzała ogólne zainteresowanie, ponieważ napis na koszulkach informował, że jesteśmy z Bogatyni. Wioska między innymi posiada informację turystyczną oraz muzeum w domu przysłupowym, jest atrakcją szczególną dla wielu turystów nie tylko w tym dniu. Wszystkie domy otoczone kolorowymi ogródkami, które już dzisiaj przygotowują się do kolejnego święta – święta ogrodów. Na jednej z ulic wystawiony jarmark oraz wiele innych atrakcji dla odwiedzających. Atmosfera miła, ciekawa szczególnie w czasie rozmów polsko - niemiecko - czeskich. Bardzo gościnnie przyjęła nas w otwartym domu Pani Dolores Weidner-Tille, Vorsitzende des Fördervereins „Obere Mandau/Spreequellen e.V.“, a która w tym regionie znana jest z wielkiej dbałości o poszanowanie historii domów przysłupowych. Nasza wyprawa dała nam osobiście wiele zadowolenia i przyjemności z dobrze spędzonego wspólnie Dnia Otwartego Domów Przysłupowych.

Wiele ciekawostek turystycznych z tego regionu możecie doczytać na stronach internetowych, między innymi, to że Obercunnersdorf współpracuje ze Świerzawą http://www.swierzawa.pl/

Powrót do Bogatyni zwyczajowo z niespodzianką i dobrym humorem (razem około 97 km na bezpiecznych ścieżkach rowerowych).

Galeria zdjęć, trasa wycieczki

Polecamy, warto tam zajrzeć: www.obercunnersdorf.de,  http://www.dreilaendereck-dtp.eu

 
« poprzedni artykul   nastepny artykul »
 
pict2980_-_kopia_20_20111201_1765706778.jpg

PTSM w Lubaniu

Niewidomi na tandemach

www.niewidominatandemach.pl

Budowa Zalewu w Bogatyni

Krótka kronika budowy Elektrowni Turów

Nasze projekty

energia

Pomnik wojenny w Markocicach

Drugie życie pomnika

 

Informator o domach przysłupowych

Informator_wydanie 2


Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /home/tmzbbo/domains/tmzb.eu/public_html/templates/rhuk_milkyway10/index.php(164) : eval()'d code(1) : regexp code(1) : eval()'d code on line 76