Aktualności
Olbersdorf Drukuj Email
Redaktor: D.W.   
28.07.2014.

„Wycieczki rowerowe w regionie Nysy Łużyckiej –Górnictwo i energetyka węgla brunatnego.”

Sample ImageKolejny już raz zachęcamy i zapraszamy na wycieczkę rowerową, czyli zdrowy ruch połączony z przyjemną edukacją. Tym razem temat z zakresu górnictwa i energetyki węgla brunatnego, nam bardzo bliski szczególnie z obecności Kopalni i Elektrowni Turów, gdzie pracuje większość naszych rodzin. Geologicznie Górne Łużyce po obu stronach Nysy posiadały spore zasoby węgla brunatnego. Niestety kopalnie niemieckie były niewydajne i zostały zamknięte. Dla historyków przytoczę między innymi:

Kopalnia Berzdorf: 1830 – 1921 kopalnia podziemna, 1922 – 1927 i 1946 – 1997 kopalnia odkrywkowa (wydobyto około 318 mln ton),
Kopalnia koło Hradka nad Nysą (Grottau) obecnie sztuczne jezioro Kristýna 1850 – 1952 kopalnia podziemna, 1957 – 1971 kopalnia odkrywkowa (około 0,8 mln ton),
Kopalnia Solidarność w Hartau: 1881 – 1903 kopalnia podziemna, 1903 – 1924 i 1946 – 1953 kopalnia odkrywkowa (około 33 mln ton),
Kopalnia Glückauf w Olbersdorf: 1910 – 1938 kopalnia podziemna, 1947 – 1991 kopalnia odkrywkowa ( 21,5 mln ton),
Kopalnia odkrywkowa Turów czynna do dzisiaj www.kwbturow.pgegiek.pl 

Wracając do początków wydobycia węgla, jadąc z Bogatyni i wjeżdżając do Opolna Zdroju po prawej stronie (około 250m od drogi głównej) możecie natrafić na budynek charakterystyczny dla szybów kopalnianych (dzisiaj mieszkalny tj. ul. Zdrojowa 19). Był to pierwszy budynek szybowy kopalni węgla brunatnego w regionie (zdjęcie w galerii).
Podążając razem z innymi pojazdami drogą lokalną dojeżdżamy do Kopaczowa, gdzie odwiedzamy cmentarz. Tam również znajdujemy ślady historii kopalni. Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są:
  - kościół ewangelicki, obecnie rzym.-kat. pw. św. Józefa, z XVIII w.
  -
cmentarz ewangelicki, obecnie rzym.-kat., przy kościele, z XVII-XIX w.
Na cmentarzu znajduje się m. in. miejsce z nagrobkami poległych żołnierzy niemieckich z I wojny światowej oraz wspólna mogiła mieszkańców nieistniejącej wioski Rybarzowice. Nie wszyscy wiedzą, że prace restauratorskie nagrobków byłych żołnierzy niemieckich były w części finansowane przez nasze Stowarzyszenie TMZB.
Z Kopaczowa jedyna droga prowadząca na czesko-niemiecko-polski trójstyk, krótka wizyta nad jeziorem Kristýna, która jest popularnym obiektem sportowo-rekreacyjnym. Tu znajdujemy pierwszą z tablic informacyjnych nt. byłej kopalni. Dalej w stronę przejścia granicznego z Niemcami. Skręcając na drogę polną trzymamy się lewej strony dojeżdżamy do miejsca w Hartau, gdzie w polu ustawiono obelisk z tablicą pamiątkową (była kopalnia Solidarność) oraz krąg bloków kamiennych zachęcających do odpoczynku. Z tego miejsca ścieżką rowerową oraz krótkimi odcinkami drogami lokalnymi dojeżdżamy do jeziora Olbersdorf, kompleks sportowo rekreacyjny po byłej kopalni. Ślady po zalanej kopalni to kilka pozostawionych i dobrze utrzymanych eksponatów np.: elektrowóz, koło czerpakowe, fragment przenośnika taśmowego i inne. Historia kopalni i powstanie jeziora przedstawiona na zdjęciach z krótkim opisem. W Niemczech na odcinku Hradek/Hartau – Ostritz / Krzewina możecie spotkać tablice informujące o projekcie „Ponadgraniczna ścieżka edukacyjna o historii górnictwa niecki Górnych Łużyc w formie szlaku rowerowego”. Dzień wyjątkowo upalny, wysiłek niewielki tym większe nasze zadowolenie, do domu wracaliśmy w wyjątkowo dobrym nastroju.
Trasa łatwa około 54 km: Bogatynia – Opolno – Kopaczów – Trójstyk - jezioro Kristýna – Hartau – jezioro Olbersdorf - powrót do Bogatyni tą samą drogą.

Zapraszamy chętnych na następny odcinek poznawania górnictwa odkrywkowego w regionie Nysy.
Na zakończenie stawiamy pytanie –
czy turystyka w naszym regionie ma szanse powodzenia tak jak u sąsiadów?

galeria zdjęć

 
« poprzedni artykul   nastepny artykul »
 
p810048074_20130814_1708121873.jpg

PTSM w Lubaniu

Niewidomi na tandemach

www.niewidominatandemach.pl

Budowa Zalewu w Bogatyni

Krótka kronika budowy Elektrowni Turów

Nasze projekty

energia

Pomnik wojenny w Markocicach

Drugie życie pomnika

 

Informator o domach przysłupowych

Informator_wydanie 2


Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /home/tmzbbo/domains/tmzb.eu/public_html/templates/rhuk_milkyway10/index.php(164) : eval()'d code(1) : regexp code(1) : eval()'d code on line 76