Aktualności
Zgorzelec - Radomierzyce Drukuj Email
Redaktor: Marzena Szkudlarek   
13.04.2014.
 Wiosna w tym roku przyszła szybko, a wraz z nią ochota na wędrówki. Zieleniąca się trawa i kwitnące drzewa owocowe uprzyjemniły nam deptanie po Górnych Łużycach ze Zgorzelca przez Sulików do Radomierzyc. Na naszej trasie znalazło się kilka „perełek” architektury, pałac w Kunowie, rynek w Sulikowie, kościół w Niedowie, no i na koniec Radomierzyce, ze słynnym pałacem, kościołem i młynem.

Mało kto wie, że w Kunowie jest pochodzący z XVI w. pałac, który obecnie służy jako mieszkanie dla czternastu rodzin. Do sieni wchodzi się przez stare drzwi ozdobione renesansowym portalem, którego „bohaterem” jest postać leżąca sobie na boku, wsparta na czaszce, z napisem po łacinie „dzisiaj mnie – jutro tobie”, a nad nim widnieją herby dawnych właścicieli pałacu. W niektórych miejscach, pod odpadającym tynkiem widać sgraffito, wykończenie ścian zewnętrznych wykonane z dwóch warstw tynku, gdzie na tej wierzchniej wydrapywało się różne wzorki (najbliższy przykład można obejrzeć na zamku we Frydlandzie). Będąc tu warto obejrzeć budynek z tyłu, od strony parku, gdzie dobudowano dwukondygnacyjną neogotycką kaplicę z ładnymi okienkami ozdobionymi maswerkami. Jak to było modne w epoce romantyzmu, właściciele założyli za pałacem park, w którym do dziś zachowały się stare lipy, dęby i graby, niektóre chronione jako pomniki przyrody. Można tu dotrzeć przez stary kamienny mostek nad Czerwona Wodą. W centrum wsi – zaskoczenie, tu jest rynek! Na placu rosną dwa imponującej wielkości dęby szypułkowe o obwodzie około 4m , których dwie osoby nie są w stanie objąć.

Kolejnym przystankiem na trasie był Sulików, stare łużyckie miasto u stóp Góry Ognistej wzmiankowane jako civitas już w XIII w. Jak wiele łużyckich i śląskich miasteczek, Sulików rozkwitł jako ośrodek sukiennictwa i płóciennictwa po osiedleniu się tu eskulantów z Czech, rzemieślników wyznania protestanckiego wypędzonych po wojnie trzydziestoletniej. Sulików specjalizował się w wyrobie mezolanu, wytrzymałej tkaniny z wełny i lnu, z której szyto płaszcze, koce czy pokrowce. W XVIII i XIX w. Sulików był uzdrowiskiem słynącym z wód skutecznych w leczeniu chorób oczu. Wodę stąd butelkowano  i sprzedawano w aptekach we Wrocławiu. Naprzeciwko wysypiska śmieci można zobaczyć zarośnięte ruiny uzdrowiska oraz dwie (może ktoś zna więcej?) studnie. Dziś Sulików jest siedzibą gminy wiejskiej i jest znany z wydobycia bazaltu oraz dwóch drewnianych domów łużyckich z podcieniami, które zachowały się w rynku.

Będąc w Niedowie nie wdrapywaliśmy się na Słowiańską Górę, na której istniał wczesnośredniowieczny gród z wykutą w skale cysterną na wodę, skąd najlepiej moglibyśmy ocenić postęp w odbudowie zniszczonej po powodzi zapory na Witce. Minęliśmy zabytkowy kościół Matki Boskiej Anielskiej i nieczynny jeszcze ośrodek wypoczynkowy i tuż przed deszczem dotarliśmy do gospody w starym młynie w Radomierzycach.

Po długiej wędrówce zasłużyliśmy na obiad przyrządzony według pięciu przemian oraz wielki kawał ciasta i pyszną gotowaną kawę. Właściciele chętnie udostępniają do zwiedzania zabytkowy młyn z zachowanym oryginalnym wyposażeniem. Radomierzyce, mimo zatrzymania się prac remontowych prowadzonych przy pałacu, warto odwiedzić. Można spacerować wokół rezydencji, zobaczyć  mauzoleum dam fundacji Joachimstein – dawnych mieszkanek pałacu oraz nagrobek rycerza Lossowa, uważany za najstarszy nagrobek rycerski na Górnych Łużycach. Po kongresie wiedeńskim w 1815 roku Prusy przejęły od Saksonii część Łużyc Górnych, a granica została ustanowiona na Witce. Od tej pory Zgorzelec był pruski, a Bogatynia należała do Saksonii, Radomierzyce były w Prusach, ale pałac w Saksonii. Nad Witką, po której biegła granica prusko-saksońska zachował się stary kamień graniczny nr 6.

Zdjęcia w galerii

 
« poprzedni artykul   nastepny artykul »
 
p1030020_39_20120905_1222809699.jpg

PTSM w Lubaniu

Niewidomi na tandemach

www.niewidominatandemach.pl

Budowa Zalewu w Bogatyni

Krótka kronika budowy Elektrowni Turów

Nasze projekty

energia

Pomnik wojenny w Markocicach

Drugie życie pomnika

 

Informator o domach przysłupowych

Informator_wydanie 2


Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /home/tmzbbo/domains/tmzb.eu/public_html/templates/rhuk_milkyway10/index.php(164) : eval()'d code(1) : regexp code(1) : eval()'d code on line 76