Aktualności
Liberec - dni europejskiego dziedzictwa Drukuj Email
Redaktor: Marzena Szkudlarek   
16.09.2013.

My Bogatynianie często nie doceniamy położenia naszego miasta. W najbliższym otoczeniu, w zasięgu jednodniowej wycieczki mamy Izery i Góry Łużyckie z ich licznymi szlakami do wędrówki i jazdy rowerem, wieżami widokowymi i schroniskami, zamki i pałace w trzech krajach, Nysę po której można pływać kajakiem lub pontonem, a także historyczne miasta. Po obu stronach Nysy i po obu stronach gór rozwija się nowoczesna infrastruktura turystyczna, pojawiają się centra spa, tory saneczkowe, udostępnia się sztolnie, otwiera nowe muzea i organizuje liczne i coraz ciekawsze imprezy promujące region.

Do mieszkańców naszego miasta często nie docierają informacje o tym, co ciekawego dzieje się w regionie styku trzech krajów. Staramy się wypełnić tę lukę.

Tym razem chcemy opowiedzieć o dniach dziedzictwa europejskiego w Libercu.

Drugi weekend września w wielu miastach Europy obchodzony jest corocznie jako dzień otwartych zabytków. W tym roku, miasta Liberec i Zittau porozumiały się i 7 września można było bezpłatnie odwiedzić obiekty zabytkowe w Libercu, a w niedzielę 8 września – w Zittau.

Wybraliśmy Liberec, dokąd udaliśmy się pociągiem z Frydlantu (tylko 50 Kc w obie strony). Po mieście można było poruszać się historycznym tramwajem z drewnianymi siedzeniami, dziurkowanymi tekturowymi biletami i konduktorką w tradycyjnym mundurze. Na rynku, natknęliśmy się na zlot historycznych pojazdów, z których wysiedli podróżni ubrani w stroje z epoki początków motoryzacji. Tak jak jeden z dżentelmenów mógł wyglądać baron Theodor Liebieg, przemysłowiec którego nazwisko wielokrotnie przewija się w historii miasta. To właśnie on, jeszcze w XIX w przyjechał pierwszym w Czechach automobilem Victoria- Benz do swojej pierwszej w Europie Środkowo-Wschodniej willi wyposażonej w garaż.  Theodor wybrał się swoim autem w długą trasę z Liberca do Reims i z powrotem. Podróż na trasie o długości 2500 km ze średnią prędkością 13,5km/h trwała kilkanaście dni.

Będąc w Libercu obejrzeliśmy dwie wille Liebiegów, tę w tyrolskim stylu z garażem w pobliżu zapory Harcov oraz pałacyk w sąsiedztwie zamku, gdzie znajduje się obecnie galeria regionalna http://www.ogl.cz/. Rodzina Liebieg była fundatorem wielu budynków użyteczności publicznej np. nowego ratusza oraz osiedla robotniczego i kościoła na Perstynie. Piękny budynek ratusza, dzieło wiedeńskiego architekta Franza Rittera von Neumann obejrzeliśmy od piwnic po wieżę. Neumann był także autorem ratusza we Frydlancie oraz grobowca rodziny baronów von Ritter w Raspenawie.

Miasto podziwialiśmy z góry, także z wieży budynku Muzeum Północnoczeskiego, która jest wierną kopią wieży starego ratusza, z wieży restauracji w Lidovych Sadach oraz z wieży kościoła Adwentystów na wzgórzu Perstyn (razem baaardzo dużo stopni). Polecamy spacer nad jeziorem zaporowym Harcov, przez Lidove Sady położone w sąsiedztwie ogrodów zoologicznego i botanicznego do willowej dzielnicy z przepięknymi budynkami Muzeum Północnoczeskiego i Łaźni Miejskich. W muzeum prezentowana jest obecnie wystawa z okazji 80-lecia działania kolejki linowej na Jeszted http://www.muzeumlb.cz/.

 Warto również zajrzeć na uliczkę Vetrną, odchodzącą od rynku Nowego Miasta (dziś Sokolovske Namesti), gdzie zachował się drewniany domek z XVII w o trzech szczytach zwany Waldszteńskim od nazwiska słynnego generała władającego Państwami Liberec i Frydlant. Żałujemy, że zabrakło nam czasu na zwiedzenie budynku teatru z kurtyną zdobioną malowidłem Triumf Miłości, wczesnym dziełem Gustawa Klimta, mistrza wiedeńskiej secesji http://www.saldovo-divadlo.cz/. Zainteresowani mogli ponadto obejrzeć wystawę historycznych tramwajów przy ulicy Fugnerovej, libereckie podziemia, zapoznać się z bliska z działaniem przekaźnika telewizyjnego na Jesztedzie lub wdrapać się na wieżę neogotyckiego zameczku Liebiega na Libereckim Wzniesieniu. Zameczek, pełniący rolę górskiego hoteliku z wieżą widokową, przepięknie położony w drodze do Bedrichova długo pozostawał bez gospodarza. W tym roku odzyskał swój blask i stał się nowoczesnym hotelem z restauracją i zabiegami wellness http://www.liberecka-vysina.cz.

Mam nadzieję, że udało się zainteresować Was spacerem po Libercu. Nawet, gdy dysponujemy samochodem, warto przyjechać tu koleją. Trasa jest malownicza, a pociągi tanie i komfortowe. W punkcie informacji turystycznej, w rynku na przeciwko teatru są dostępne darmowe plany miasta.

galeria zdjęć

 
« poprzedni artykul   nastepny artykul »
 
20091106_1392696685_pict0183.jpg

PTSM w Lubaniu

Niewidomi na tandemach

www.niewidominatandemach.pl

Budowa Zalewu w Bogatyni

Krótka kronika budowy Elektrowni Turów

Nasze projekty

energia

Pomnik wojenny w Markocicach

Drugie życie pomnika

 

Informator o domach przysłupowych

Informator_wydanie 2


Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /home/tmzbbo/domains/tmzb.eu/public_html/templates/rhuk_milkyway10/index.php(164) : eval()'d code(1) : regexp code(1) : eval()'d code on line 76