Aktualności
Rezerwat "Grądy koło Posady" Drukuj Email
Redaktor: J.B.   
26.08.2013.

 Mało chyba kto wie, że mamy w gminie rezerwat leśny „Grądy kolo Posady” o powierzchni 5,27 ha założony 12 czerwca 2002r, obejmujący ochronę naturalnych lasów grądowych porastających krawędź doliny Nysy Łużyckiej o charakterze przełomu.

Przełomowa Dolina Nysy Łużyckiej wchodzi również do obszaru Natura 2000. Krajobraz rezerwatu ma charakter podgórski i ze względu na obecność drzewostanu z lipami, klonami i jaworem jest unikatowy w skali Polski. Drzewostan ma 120-150 lat, a wymiary pomnikowe osiąga tutaj około 30 gatunków dorodnych dębów, lip i buków. Występuje tu 140 gatunków roślin naczyniowych oraz 8 gatunków mszaków. Znaleźć tu można dwa gatunki chronione: częściowo bluszcz i ściśle parzydło leśne.

Ciekawi tego miejsca wybraliśmy się busem do Trzcińca i w siedmioosobowej grupie wyruszyliśmy w nieznane. Początkowo szliśmy wygodną drogą wzdłuż Nysy mijając ciekawe skałki i przygraniczne wiadukty kolejowe. Uparcie trzymając się rzeki (naszym celem była Posada) grzęźliśmy coraz bardziej w dzikich nadrzecznych zaroślach wysokich ponad 2 m. Szukając innej wygodniejszej drogi, idąc wąwozem wzdłuż strumienia Wądołek doszliśmy pod tablicę z napisem Natura 2000 umiejscowioną na skraju rezerwatu w pobliżu strażnicy WOP na górze działoszyńskiej. Inną drogą zeszliśmy ponownie w stronę Nysy i dalej klucząc znaleźliśmy się znów obok tej samej tablicy. Poddaliśmy się i polami dotarliśmy na przystanek PKS w Działoszynie. Następnym razem będziemy poznawać nasz rezerwat idąc w odwrotnym kierunku z Posady.

Zapraszamy do wspólnej wędrówki

zdjęcia Autor: J.B.

 
« poprzedni artykul   nastepny artykul »
 
20_20_20110531_2043413947.jpg

PTSM w Lubaniu

Niewidomi na tandemach

www.niewidominatandemach.pl

Budowa Zalewu w Bogatyni

Krótka kronika budowy Elektrowni Turów

Nasze projekty

energia

Pomnik wojenny w Markocicach

Drugie życie pomnika

 

Informator o domach przysłupowych

Informator_wydanie 2


Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /home/tmzbbo/domains/tmzb.eu/public_html/templates/rhuk_milkyway10/index.php(164) : eval()'d code(1) : regexp code(1) : eval()'d code on line 76