Aktualności arrow Domy przysłupowe arrow Obchody Dnia Otwartego Domów Przysłupowych 2011
Obchody Dnia Otwartego Domów Przysłupowych 2011 Drukuj Email
Redaktor: Marzena Szkudlarek   
13.06.2011.

   W tym roku po raz siódmy, wspólnie z Bogatyńskim Stowarzyszeniem Rozwoju Regionalnego przyłączyliśmy się do organizowanego w Niemczech, Czechach i Polsce Dnia Otwartego Domów Przysłupowych. Do imprezy promującej unikatowe w skali Europy budownictwo łużyckie zgłosiliśmy domy przy ulicy Waryńskiego nr 17 i 24. Oba cieszyły się w tym roku szczególnie dużym zainteresowaniem.

   Zwiedzający mogli podziwiać postępy renowacji domu nr 17, który coraz bardziej ujmuje swoim klimatem. W jego jasnych i przestronnych wnętrzach zorganizowaliśmy wystawę prac bogatyńskich artystów: F. Grendy i M. Lorka, poczęstunek składający się z chleba ze smalcem i ogórkiem oraz występ pieśniarek ludowych z Koła Gospodyń Wiejskich w Markocicach. Przed domem, odwiedzający mogli obejrzeć wystawę narzędzi ciesielskich zgromadzonych przez Piotra Palma - naszego przyjaciela z Niemiec oraz zapoznać się z konstrukcją tradycyjnej ściany ryglowej. Podczas gdy dorośli dyskutowali, dzieci zajęliśmy konkursami: plastycznym i językowym.

  Odwiedzając dom nr 24 można było się przekonać, jak się mieszka w domu przysłupowym. Gospodyni nie tylko poradziła sobie ze skutkami powodzi, ale też zachowując charakter starego domu, wygodnie i pięknie urządziła wnętrze.

  Jesteśmy bardzo zadowoleni, że impreza zdobywa coraz większą popularność wśród mieszkańców Bogatyni i turystów z Polski i z zagranicy. Cieszymy się, że na Dzień Otwarty po raz pierwszy przybył pan burmistrz Grzmielewicz, bo może to oznaczać, że domy łużyckie w Bogatyni w końcu wypięknieją i staną się największym walorem naszego miasta.

  Domy łużyckie można pokochać, a jeśli jest ktoś, kto w to nie wierzy – zapraszamy za rok.

 

   Galeria (foto D. Gorczyca)

 
« poprzedni artykul   nastepny artykul »
 
pict046421_20090202_1098478613.jpg

PTSM w Lubaniu

Niewidomi na tandemach

www.niewidominatandemach.pl

Budowa Zalewu w Bogatyni

Krótka kronika budowy Elektrowni Turów

Nasze projekty

energia

Pomnik wojenny w Markocicach

Drugie życie pomnika

 

Informator o domach przysłupowych

Informator_wydanie 2


Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /home/tmzbbo/domains/tmzb.eu/public_html/templates/rhuk_milkyway10/index.php(164) : eval()'d code(1) : regexp code(1) : eval()'d code on line 76