Aktualności
Pierwsza wycieczka z cyklu z Janem Nepomucenem Drukuj Email
Redaktor: Marzena Szkudlarek   
02.05.2011.

Frydlant zamek W sobotę 30 kwietnia około godziny dziesiątej, spod Urzędu Miasta,  grupa 37 osób (w tym 5 dzieci) wyruszyła na pierwszy w tym sezonie rajd rowerowy. Była to krajoznawcza wycieczka na „rozgrzewkę” po zimie, w trakcie której obejrzeliśmy trzy figury Jana Nepomucena oraz przyjrzeliśmy się ceremonii otwarcia sezonu kajakowego na rzece Smeda (nasza Witka).

Za Detrichovem przy figurze stojącej przy drodze z Frydlantu do Liberca zarządziliśmy pierwszy przystanek. Porozmawialiśmy o kulcie świętego „od powodzi”, o sposobie przedstawiania jego postaci oraz o baroku. Jadzia dokładnie sfotografowała figurę i nas na jej tle, a Agnieszka odczytywała inskrypcje w języku niemieckim.

Kolejnym punktem programu była figura pod zamkiem we Frydlancie na moście nad Smedą. Jan nie uratował miasta przed powodzią w 2010 roku. W miejscu, gdzie stoi koryto znacznie się poszerzyło, brzegi są podmyte, a droga nad rzeką do dziś jest nieprzejezdna. Za to kamienny mostek ozdobiony figurą pozostał nietknięty.

Spod zamku blisko już w okolice kościoła pod wezwaniem Znalezienia Krzyża Świętego we Frydlancie. Warto wiedzieć, że w środku znajduje się cenna renesansowa kaplica grobowa rodziny von Redern zbudowana z białego, czarnego i zielonego marmuru, która na początku XVII w. kosztowała podobno tyle, co całe frydlanckie państwo.

W okresie baroku, w wielu miastach Czech powstawały tzw. kolumny (słupy) maryjne lub morowe fundowane w podzięce Bogu za zachowanie przy życiu po klęsce zarazy. Przed kościołem stoi skromna kolumna, a my wśród świętych bezbłędnie rozpoznajemy Nepomucena.

Na koniec jedziemy do Predlance  na most na Smedzie. Tu co roku kajakarze uroczyście rozpoczynają sezon „otwierając” rzekę. Jeden z nich w stroju kapitana kręcąc wielkim kluczem w wodzie wypowiada życzenia na nadchodzący, udany, pozbawiony powodzi sezon. Rangę ceremonii podkreśla wystrzał z armaty, po którym na wodę opuszczono kajaki i rozpoczęto pierwszy w sezonie spływ. A my rowerzyści posililiśmy się ciepłą kiełbaską, porozmawialiśmy z dawno nie widzianymi kompanami i w świetnych humorach około godziny piętnastej wróciliśmy do domu. W ten sposób wesoło rozpoczęliśmy kolejny sezon, łagodnie „rozkręciliśmy się” po zimie, a przy okazji zainteresowani zdobyli dziewięć punktów do międzynarodowej odznaki PTTK „Szlakami Jana Nepomucena”.

 

Galeria

 
« poprzedni artykul   nastepny artykul »
 
20_11_20151007_1302865786.jpg

PTSM w Lubaniu

Niewidomi na tandemach

www.niewidominatandemach.pl

Budowa Zalewu w Bogatyni

Krótka kronika budowy Elektrowni Turów

Nasze projekty

energia

Pomnik wojenny w Markocicach

Drugie życie pomnika

 

Informator o domach przysłupowych

Informator_wydanie 2


Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /home/tmzbbo/domains/tmzb.eu/public_html/templates/rhuk_milkyway10/index.php(164) : eval()'d code(1) : regexp code(1) : eval()'d code on line 76