Aktualności
3 dni w TMZB 29-30-31 maj 09r. Drukuj Email
10.06.2009.

 Początek Karbonali - mimo deszczowej pogody, kilkunastu zapalonych rowerzystów przyjechało na otwarcie. Nie zrezygnowaliśmy z zaznaczenia silnej grupy rowerowej i pozytywnego hartu ducha.

Dni energii, są dobrym pomysłem na wycieczkę rowerową do Kopalni i Elektrowni, szczególnie dla przybyłych gości, razem około 40 osób, szczególnie gdy dzień kończy się ogniskiem integracyjnym bez deszczu.:)

Trzeci dzień to wycieczka piesza i rowerowa: rowerzyści przez trzy granice, piesi wzdłuż domów przysłupowych w Bogatyni.  

31 maj to również Dzień Otwartych Domów Przysłupowych, który odbywa się jednocześnie w Polsce, Niemczech i Czechach (http://www.umgebindeland.de/index.php?lg=pl&whl=15000000 )

Od 2005r TMZB jest organizatorem Dnia Otwartych Domów Przysłupowych

w Bogatyni. Stowarzyszenie jako organizacja pozarządowa przyjęła na siebie ciężar zgłoszenia i prowadzenia spotkań międzynarodowych w domach, które mogą być perełką turystyczną naszego regionu. W latach ubiegłych były spacery, pikniki, spotkania i opowieści, dla tych, którzy zechcieli przyjść w tym jednym dniu i posłuchać czym charakteryzuje się budownictwo łużyckie lub inaczej mówiąc ludowe.

W tym roku nasze starania zaowocowały wnioskiem zatwierdzonym przez Fundacje Współpracy Polsko Niemieckiej, skąd otrzymaliśmy dofinansowanie.

Mogliśmy zaprosić więcej gości, a przy okazji Karbonali, zapewnić dodatkowe atrakcje na dłuższe bycie razem w naszym mieście.

Spotkanie na ulicy Waryńskiego 17 i 24 przerosło nasze oczekiwania, przybyło więcej zainteresowanych. Grupa rowerzystów spotkała się z piechurami, turyści z Lubania, Bogatyni oraz wiele innych osób(nawet z Poznania) w jednym miejscu jednej porze i w jednym temacie.

W programie: zwiedzanie 2 domów, jeden już zamieszkały drugi w odbudowie. Gospodarze szeroko otworzyli swoje drzwi. Można było zobaczyć wszystko: slajdy jak przebiega remont oraz poczuć klimat starego drewna, zagrzać się przy „kominku”, porozmawiać, obejrzeć wystawę obrazów, twórców z Bogatyni: Pana Kaliniaka i Pana Lorka.

Młodzież i dzieciaki z sąsiedniego Ośrodka Socjoterapii mieli okazję malować i zaprezentować zebranym swoje prace na temat „Mój dom – moje miasto”, za  które otrzymali nagrody.

Dobrym pomysłem w ten deszczowy dzień była również kromka chleba ze smalcem ogórkiem łyk napoju oraz pyszne upieczone ciasto (wielkie dzięki dla nieznanej osoby).

W ciągu tych dni TMZB, odwiedziło prawie 50 osób. Między innymi zaprzyjaźnieni rowerzyści z Jeleniej Góry „Profi”, z Batzen, Jablonca, Hainewalde.

Trzy dni w Bogatyni pomimo deszczu były bardzo przyjazne.

Zapraszamy za rok, każdy może się dołączyć.

Patrz również:

http://www.bsrr.eu/

http://www.jelonka.com/news,single,init,article,21274

http://profi.blog.onet.pl/

http://www.fwpn.org.pl/

 

 
« poprzedni artykul
 
dsc02730_20_20140805_1033377240.jpg

PTSM w Lubaniu

Niewidomi na tandemach

www.niewidominatandemach.pl

Budowa Zalewu w Bogatyni

Krótka kronika budowy Elektrowni Turów

Nasze projekty

energia

Pomnik wojenny w Markocicach

Drugie życie pomnika

 

Informator o domach przysłupowych

Informator_wydanie 2


Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /home/tmzbbo/domains/tmzb.eu/public_html/templates/rhuk_milkyway10/index.php(164) : eval()'d code(1) : regexp code(1) : eval()'d code on line 76