Aktualności arrow Ekologia
Ekologia
Drzewa ziemi bogatyńskiej Drukuj Email
Redaktor: TMZB   
15.11.2011.

Nie musimy Was przekonywać jakie znaczenie dla życia na Ziemi mają drzewa. Według Wikipedii Drzewa – grupa roślin, do której zaliczają się największe rośliny lądowe. Pożytki płynące dla człowieka ze współistnienia z drzewami można by wymieniać w nieskończoność, szeroką wiedzę na ten temat znajdziecie również w książkach czy Internecie.  W zbiorach naszego Stowarzyszenia posiadamy kilkanaście zdjęć drzew z terenu ziemi bogatyńskiej. Zdjęcia wcześniej (2009r) były prezentowane na wystawie w BOK i są zbiorem różnych gatunków drzew, które często mijacie na swojej drodze niezauważone. Coraz częściej również mówi się o ochronie starych drzew, tym sposobem pragniemy zwrócić Waszą uwagę na otaczającą przyrodę i ciekawe okazy Bogatyni lub okolic.

Rozpoznała gatunki drzew i wykonała zdjęcia Nina Tomczyk z pomocą Ryszarda Sawickiego.

Zapraszamy do naszej  galerii zdjęć  lub na inne ciekawe strony o tej tematyce: 

http://drzewa.nk4.netmark.pl/dodatki/artykuly/ratuj/ratuj.php

http://www.drzewapolski.pl/

http://drzewa.net/artykul/15

 

 
Sekcja ekologiczna Drukuj Email
Redaktor: Marzena Szkudlarek   
10.12.2008.

TMZB w swojej działalności zakłada również pracę na rzecz szeroko rozumianej ekologii.

 

Z niewielu chętnych do pracy społecznej i „poświęceń” w tej kategorii na lidera wysuwa się Nasza Pani Nina, która od lat pasjonuje się tym tematem. Wstępem do sekcji ekologicznej TMZB jest poniżej umieszczony tekst.

 

 Sekcja Ekologiczna Towarzystwo Miłośników Ziemi Bogatyńskiej

 

    Członkiem Towarzystwa Miłośników Ziemi Bogatyńskiej zostałam w 2002r. i ze względu na swoje zainteresowania wybrałam pracę w Sekcji Ekologicznej.

 

  Będąc w Lubaniu odwiedziłam Regionalne Centrum Ekologiczne gdzie skierowano mnie do pana Kazimierza Wojciechowskiego przewodnika PTTK.

Pan Wojciechowski oprowadzał mnie po mieście pokazując piękne i zadbane drzewa – pomniki przyrody. Wtedy uznałam, że warto poświęcić swój czas przyrodzie Ziemi Bogatyńskiej.

 

 W porozumieniu z Zarządem wystąpiłam do Urzędu Miasta i Gminy w Bogatyni o wgląd w inwentaryzację przyrodniczą naszej Gminy.

Powstał pomysł, aby wyszukać i odnaleźć duże i ciekawe okazy drzew i krzewów oraz kamieni,a następnie utrwalić je na zdjęciach. W 2007 r. z mojej inicjatywy zorganizowany został konkurs fotograficzny,, Żyjemy wśród drzew, kamieni i krzewów ”.

 

I tak zaczęła się wędrówka wraz z kolegą Ryszardem Sawickim członkiem i fotografem naszego Towarzystwa po ulicach, parkach, lasach, łąkach i polach Bogatyni i okolic.

 

    Poza Bogatynią trafiliśmy również na ciekawe okazy w Turoszowie, Porajowie, Krzewinie, Kopaczowie, Bratkowie, Działoszynie i Opolnie – Zdroju.

 

    Z tych wędrówek powstały piękne, duże zdjęcia. Było ich ponad 100 sztuk.Są na nich drzewa – pojedyncze okazy np. w Turoszowie unikatem jest pień drzewa iglastego pochodzącego sprzed 18 milionów lat, w Bogatyni to tulipanowiec amerykański, którego kwiaty przypominają małe tulipany.

To klon srebrzysty o liściach przepięknie przebarwiających się podczas okresu jesiennego. Ciekawostką jest niewątpliwie judaszowiec południowy o okrągłych liściach przypominających srebrniki judaszowe, stąd jego nazwa. Bardzo oryginalna jest sosna Jeffreya, której igły osiągają długość 25 cm. Natomiast dąb czerwony ma liście przebarwiające się w okresie jesiennym z koloru intensywnej czerwieni do brązu.

 

     W Kopaczowie zaś ewenementem są buki zwyczajne o liściach ciemnoczerwonych, ogromne w swojej objętości. Ciekawostką w Działoszynie jest prawie stuletnia jabłoń o małych owocach.

 

  Opolno Zdrój może pochwalić się glediczjami trójciernistymi o listkach zielonych i jasno żółtych, na których korze znajdują się małe kolce.

    Na obrzeżach Bogatyni, przy przejściu granicznym do Czech znajduje się głaz narzutowy – eratyk, pozostałość po osadach lodowcowych, skandynawskich.

 

  Zdjęcia kamieni i kamieniołomu dołączono do innych zdjęć przeznaczonych do udziału w konkursie fotograficznym.

Z tych fotografii oraz zdjęć drzew i krzewów powstanie w styczniu 2009 r. wystawa zatytułowana : Mieszkamy Wśród Drzew , Krzewów i Kamieni, którą obejrzeć będzie można w hollu Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Bogatyni. Ze zbiorów biblioteki korzystałam także przy opracowaniu zdjęć i opisach dendrologicznych.

 

    Częścią wystawy będzie dar w postaci zasuszonych roślin występujących na terenie naszego miasta i gminy przekazany Towarzystwu przez pana Jana Koziobrodzkiego.

 

 W przyszłości Sekcja Ekologiczna planuje zorganizowanie wystawy pt.: Skały i minerały Ziemi Bogatyńskiej.

                                                                     Barbara Tomczyk

 
 
p1040944_8_20130520_2065787431.jpg

PTSM w Lubaniu

Niewidomi na tandemach

www.niewidominatandemach.pl

Budowa Zalewu w Bogatyni

Krótka kronika budowy Elektrowni Turów

Nasze projekty

energia

Pomnik wojenny w Markocicach

Drugie życie pomnika

 

Informator o domach przysłupowych

Informator_wydanie 2


Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /home/tmzbbo/domains/tmzb.eu/public_html/templates/rhuk_milkyway10/index.php(164) : eval()'d code(1) : regexp code(1) : eval()'d code on line 76