Aktualności arrow Domy przysłupowe
Domy przysłupowe
Domy z duszą Drukuj Email
Redaktor: Marzena Szkudlarek   
14.06.2010.

Domy, które łączą pokolenia. Kolejny (6) Dzień Otwartych Domów Przysłupowych mamy za sobą. W Bogatyni od samego początku nasze Stowarzyszenie stara się zwrócić uwagę mieszkańców na charakter tych pięknych domów (Wierzę, że wszyscy mieszkający w naszym miasteczku to Miłośnicy). Spotkania na ulicy Waryńskiego 17 dają wiele możliwości naocznego zobaczenia jak powstaje od podstaw dom przysłupowy. Zwiedzający zaglądali od piwnicy aż po dach, podziwiali zakres prac i mogli zadawać wiele interesujących pytań.

 

Czytaj wiecej
 
DZIEŃ OTWARTYCH DOMÓW PRZYSŁUPOWYCH Drukuj Email
Redaktor: TMZB   
20.05.2010.
 
 
Szczegółowy program VI Dni Otwartych Domów Przysłupowych do pobrania 
Czytaj wiecej
 
DOMY PRZYSŁUPOWE - NAJWIEKSZYM SKARBEM NASZEGO REGIONU Drukuj Email
Redaktor: TMZB   
08.03.2010.

        Pod takim tytułem TMZB wraz z BSRR i FWPN wydało ulotkę z przykładami zachowania piękna  domów przysłupowych. Zgodnie z konserwatorem zabytków dla dłuższej żywotności domu udzielamy kilka wskazówek, które  sami mieszkańcy mogą uwzględniać podczas remontów i renowacji . Pamiętajmy że stare domy tracą na swojej wartość gdy chcemy je niewłaściwie unowocześniać.

Czytaj wiecej
 
Sekcja domów przysłupowych Drukuj Email
10.12.2008.

Sample ImageKraina domów przysłupowych – nazwa, która kojarzy się z okolicą piękną malowniczą usłaną domami o charakterystycznej drewnianej konstrukcji. Jest tylko jedno takie miejsce w Europie  i na świecie gdzie architektura ludowa zachowała się w tak rozległym miejscu. Około 19 000 tych znajdujących się pod ochroną budynków, łączy trzy kraje – Polskę , Niemcy i Czechy.

Domy przysłupowe postawione są w miejscu, gdzie spotykają się Górne Łużyce, Północne Czechy i Dolny Śląsk, tworząc krainę na styku trzech granic, pośród pagórków, rzek i dolin.

11 lipca 2003r Konwent Krainy Przysłupowej powołany został do życia jako stowarzyszenie kooperacyjne, w którym uczestnikami są niemieckie powiaty Löbau-Zittau, Budziszyn i Szwajcaria Saksońska, czeskie okręgi Liberca i Usti oraz polskie powiaty Lubania i Zgorzelca.
Podpisując porozumienie odnośnie kooperacji na polu ponad granicznego rozwoju krainy przysłupowej powiaty, względnie regiony zobowiązują się do wspólnej realizacji projektu „Umgebindeland“ (kraina przysłupowa).

O tej „pięknej” krainie możemy jeszcze poczytać w Euroregionie Nysa, poczytać i co dalej?

Te zabytkowe domy w Bogatyni mogłyby się stać prawdziwą perłą turystyczną (baza wypadową, noclegową) dla przyjezdnych turystów. Położenie naszego miasteczka pozwala marzyć jak w przyszłości oprócz kopalni i elektrowni mogą mieszkać i pracować nasze dzieci i wnuki.

Pierwszy zapis o domach konstrukcji drewnianej (ryglowo zrębowej) znaleziono już w 1570 r., dzisiaj na nowo ludzie odkrywają zdrowotne właściwości materiałów stosowanych przy budowie – drewno i glina jako najlepsze dla człowieka. Konieczna jest również wiedza dla mieszkańców i gospodarzy tych domów jak samodzielnie naprawiać i wykorzystywać walory takiej zabudowy. Dawniej w każdym domu znajdowało się przynajmniej 1 miejsce pracy – piekarnia, kuźnia, warsztat tkacki itp.

Dzisiaj to przede wszystkim zaniedbania, złe remonty, brak pieniędzy, wiedzy i pomysłu co dalej – a może  TURYSTYKA pisana wielkimi literami lub zdrowy ekologiczny domek jednorodzinny lub inny dobry pomysł dla zabytków.

TMZB otwiera dyskusję jak możemy wspólnie działać żeby domy przysłupowe powróciły i nadal były tym co jest naszą wspólną historią, cechą charakterystyczną, elementem łączącym trzy granice, trzy narody i trzy kultury.

Od 2005r nasze Stowarzyszenie zawsze w maju organizuje w Bogatyni Dzień Otwartych Drzwi Domów Przysłupowych jesteśmy pierwszą grupą, która zaczęła głośno mówić o tym problemie. Niestety jesteśmy tylko małym głosem w śród wielkich.

Na naszych stronach www postaramy się umieszczać informacje  i propozycje tych, którzy pragną pomóc w odbudowie naszych przysłupów i charakteru miasta Bogatyni.

Działania TMZB:

- Kolejny 2009r Dzień Otwartych Drzwi Domów Przysłupowych

- starania o znakowanie wszystkich domów tabliczkami „zabytek”

- powołanie społecznych opiekunów zabytków

- ścisła współpraca z fachowcami i ludźmi odpowiedzialnymi za stan zabudowy przysłupowej w Bogatyni oraz gospodarzami, mieszkańcami domów.

 
««  start « poprz. 1 2 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 10 - 13 z 13
 
pict172953_20090818_1599181738.jpg

PTSM w Lubaniu

Niewidomi na tandemach

www.niewidominatandemach.pl

Budowa Zalewu w Bogatyni

Krótka kronika budowy Elektrowni Turów

Nasze projekty

energia

Pomnik wojenny w Markocicach

Drugie życie pomnika

 

Informator o domach przysłupowych

Informator_wydanie 2


Warning: curl_exec() has been disabled for security reasons in /home/tmzbbo/domains/tmzb.eu/public_html/templates/rhuk_milkyway10/index.php(164) : eval()'d code(1) : regexp code(1) : eval()'d code on line 76